سن ازدواج باید چقدر باشد:

از دیرباز درباره سن ازدواج بزرگانی مانند پدربزرگان و مادربزرگان ما کوچک بودن دختر نسبت به پسر را با فواصل زیاد را بهتر می دانستند. با توجه به گزارشاتی که معمولا توسط بسیاری از نهاد ها اعلام می شود سن ازدواج به طور معمول تا 5 سال بین زن و مرد را خوب می دانند. اما در برخی افراد هنوز کودکانی 13 ساله را با اجبار سر سفره های عقد می نشانند که این موضوع بیشتر در بین عشایر و خانواده های فوق العاده سنتی هنوز ادامه دارد. کودکی که هنوز با اصل ازدواج و رابطه زناشویی آشنا نیست را وارد مسئله های بسیار بزرگی از زندگی خواهند کرد و مشکلات بعد از ان باعث تباهی فرد خواهد شد. در قانون الان حداقل سن ازدواج برای زنان 16 و برای مردان 18 سالگی است. به طور معمول از دید روانشناسان نیز رعایت حد تعادل میان زن و مرد بهتر است و توصیه می شود بین انها سن قانونی رعایت شود. طبق انچا آمار نشان می دهد افرادی که در 25 سالگی ازدواج می کنند بهتر می توانند از لحاظ عقلی و احساسی تصمیم بگیرند و طلاق کمتری بین افراد 25 سال به بالا  نسبت به افراد سن پایین بوجود می آید. شاید به این دلیل است که افراد با سن بالاتر در ازدواج موفق تر هستند که هم از لحاظ احساسی و هم از لحاظ مالی پایدار تر هستند. انها در این سن می دانند که چه جیزی از زندگی خود طلب کنند و زندگی بهتری را برای خود تجسم می کنند.

سن ازدواج از دیدگاه روانشناسان:

سن ازدواج از دیدگاه روانشناسان برای ثبات زندگی بسیار اهمیت دارد. البته سن ازدواج با توجه به تجربیاتی که فرد گذرانده است می تواند با توجه به سن عقلی فرد نیز در نظر گرفته شود.روانشناسان در این مورد بسیار تاکید می کنند که سن ازدواج زمانی به صورت مفید در نظر گرفته می شود که فرد از لحاظ رشد فردی و محیطی بسیار کامل باشد.یعنی بتواند از لحاظ مالی ثبات داشته باشد و هم چنین مسئولیت پذیر باشد و به قول معروف از سن عقلی خوبی برخوردار باشد. می توانید به روانشناسان برای این مورد مراجعه کنید.مخصوصا در برخی موارد که به طور مثال سن ازدواج دختر از پسر بیشتر باشد یا اینکه سن ازدواج بین زن و مرد دارای فاصله زیادی باشد، باید این مورد را بیشتر بررسی کنید تا بتوانید به نتیجه مثبتی در زندگی برسید.

سن ازدواج برای دختران

 

سن ازدواج دختران:

روانشناسان سن ازدواج دختران را با اینکه این دختر در آینده می خواهد مادر شود محاسبه می کنند. سن ازدواج آنها را از 25 تا 27 سال می دانند و بهترین سن را برای مادر شدن انها در این حدود می دانند. پدران نیز تا حدود 30 سالگی می توانند به عنوان پدر شدن انتخاب کنند.بنابراین طبق رشد جسمی زنان نیز می توان این موضوع را بیان کرد که این سن بسیار عالی است اما باید افراد خود را نیز به خوبی بشناسند و میزان تعهدات و مسئولیت پذیری خود را بالا ببرند و بدانند در صورت بالا رفتن سن انها اینگونه نیست که حتما بهترین نوع ازدواج را خواهند داشت ابتدا زنان باید بدانند آیا می توانند مادر خوبی شوند و سپس اقدام کنند.

سن ازدواج مردان:

از دید روانشناسان سن ازدواج برای مردان بین 27 تا 30سال امروزه بسیار سن مناسبی است. مردی که بتواند شروع به کار کند و مسئولیت یک خانواده را برعهده بگیرد حتما می تواند زندگی مناسبی را با توجه به شرایط روحی خود برای یک زن فراهم آورد.یک مرد در این سن می تواند پدر خوبی باشد. پدری که می تواند فرزند خود را بیشتر درک کند.

آیا سن مناسب برای ازدواج یا شروع یک رابطه بلند مدت وجود دارد؟ یک مقاله پژوهشی جدید منتشر شده در مجله روانشناسی خانواده این موضوع را عمیق مورد بررسی قرار می دهد. متي جانسون از دانشگاه آلبرتا و گروهي از محققان به طور خاص زمان زناشويي را مورد بررسي قرار دادند (آيا فردی با کوچکتر از خود ازدواج کند بهتر است یا با بزرگتر از خود، و یا  با همسالان خود ازدواج کند زندگی بهتری خواهد داشت) و چگونگی ارتباط ها و ذهن انسان ها و تفکرات انها مورد بررسی قرار می گیرد.

نتایج تحقیقات درباره سن ازدواج:

اگرچه تحقیقات نشان داده است که گاهی برخی موارد همانند طلاق و افسردگی در ازدواج آنچنان ربط به سن ازدواج نخواهد داشت مگر اینکه فاصله سنی به شکل فاحشی در بین افراد زیاد باشد و افراد از تکامل جالبی برخوردار نشوند .اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند بر سلامت روانی تأثیر بگذارند. همانطور که ما بزرگتر میشویم، ما در حال گذراندن دوران مهم زندگی هستیم، مثلا زمانی که از نوجوانی به بلوغ جوانی منتقل می شویم و در نتیجه نقش اجتماعی جدیدی را در جامعه شروع خواهیم کرد. ما همچنین خود را با انتظارات خانوادگی و اجتماعی درمورد نقش هایی که “تصور می کنیم” در نظر گرفته می شویم و این نقش ها هرکدام در سن خاصی کشف خواهند شد. ازدواج شامل  تمام مسئولیت هایی است که با آن می آید. عدم موفقیت در برخورداری از این نوع  انتظارات، یعنی تأخیر در ازدواج یا اجتناب از آن، در کل، به معنای داشتن مشکل اجتماعی یا خانوادگی است.

نتایج تحقیقات بدست آمده درباره سن ازدواج:

نتایج نشان می دهد که افرادی که زود و یا دیر ازدواج کرده بودند، احتمال ابتلا به افسردگی در میانسالی را داشتند. همچنین افرادی که در سن 18 سالگی ازدواج کرده اند بیشتر طلاق گرفته اند و دچار افسردگی شده اند. هرچند خوشبختی و اعتماد به نفس با وضعیت بعد از ازدواج ارتباطی ندارد اما عواملی مانند سن نیز باید در نظر گرفته شود که ممکن است باعث عزت نفس در افراد شود. زیرا افرادی که دارای سن مناسبی برای ازدواج هستند قطعا از لحاظ مالی و شغلی در نظر گرفته می شوند و رفاه مالی بهتری و از لحاظ روحی روانی بهتر عمل می کنند.

 

در بررسی نتایج مربوطه جانسون و همکارانش بیان می کنند ، افرادی که زودتر از موعد ازدواج کرده اند، ممکن است با توجه به مسئولیت های اضافه شده برای شروع یک خانواده در سنین نسبتا زود، با چالش های بیشتری مواجه شوند. این می تواند مشکلاتی در دستیابی به اهداف آموزشی و یا اضافه کردن زمان لازم برای راه اندازی حرفه ای عواملی که مربوط به زندگی است را ایجاد کند. ازدواج زودهنگام نیز ممکن است به دلیل افزایش فشار اعضای خانواده یا یک بارداری غیر منتظره رخ دهد که می تواند منجر به اضطراب احساسی بیشتر شود.