قطعا در هر ازدواجی به دلایل متفاوتی تناسب ها و تفاوتها در ازدواج وجود دارد. در هر صورت دو نفری که همدیگر را انتخاب می کنند از دو خانواده متفاوت و فرهنگ های شهری متفاوت هستند و هر خانواده ای ممکن است رفتار بخصوص خود را داشته باشد. افراد در جامعه نیز بزرگ می شوند نوع جامعه ای که فرد در آن زندگی می کند نیز باعث می شود بر روی اخلاق و منش فرد تاثیر بسزایی داشته باشد. رویکردهایی توسط روانشناسان برای شناخت بیشتر افراد از یکدیگر ارائه شده است. ما در این مقاله سعی می کنیم بیشترین تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج را شرح دهیم تا افرادی که می خواهند بهترین انتخاب را در زندگی خود داشته باشند با مطالعه بیشتر این نوع تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج به رویکرد جدیدی در زندگی و انتخاب خود پی ببرند. بنابراین با مطالعه و استفاده از تجربیات بدست آمده قطعا افراد می توانند به بهترین شکل انتخاب کنند.

تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج چگونه رخ می دهند:

قطعا بین افراد تفاوتهای زیادی وجود دارد اما اگر بخواهیم تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج را برشماریم ابتدا به سراغ تفاوتها در ازدواج خواهیم رفت.

تفاوت های فردی:

قطعا همه می دانند اولین چیزی که بین افراد وجود دارد تفاوتهای فردی است که این نوع تفاوتها شامل موارد زیادی می شود. اما برخی تفاوتها شاید آنچنان بر ازدواج شما تاثیر زیادی نداشته باشد ولی برخی از تفاوتها بسیار اهمیت دارند و باید توجه بیشتری به این نوع تفاوتها داشته باشیم.

تفاوت های مذهبی، تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج

دو نفری که می خواهد با همدیگر سالیان زیادی را زندگی کنند بهتر است از لحاظ اعتقادی تا حدودی شبیه به هم باشند و اگر از این نظر بسیار دور هستند به طوری که باعث چالش و بحث و جدل همیشگی آنها خواهد شد بهتر است در مورد ازدواج خود بیشتر فکر کنند.

تفاوتهای طبقاتی ، تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج:

تفاوتهای طبقاتی معمولا باعث می شود دو نفر از لحاظ اجتماعی نیز متفاوت باشند.حتی دوستان متفاوتی دارند و آداب و معاشرت آنها نیز با همدیگر متفاوت است. گاهی افراد فکر می کنند که در صورت وجود عشق تمامی مسائل حل می شود اما این نوع تفاوتها بعد از ازدواج خود را به وضوح نشان می دهد. وقتی دو خانواده در یک سطح نباشند گاهی ممکن است منجر به ایجاد مشکلات زیادی شود.تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج را با تفاوتهای طبقاتی نیز می توان کاملا نشان داد.

تفاوتهای سنی، تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج:

تفاوت سنی دقیقا شاید نتوان گفت بین دو نفر باید چه مقدار میزان سن باید رعایت شود اما می توان گفت که تفاوتهای سنی که افراد در دو دهه متفاوت زندگی کنند باعث می شود از لحاظ اخلاقی با همدیگر سازگاری نداشته باشند شاید حتی بتوان گفت که این دو نفر که تفاوت سنی آنها فاحش است آرزوهای بسیار دور از همدیگر را برای خود انتخاب می کنند. یا می توان گفت این نوع تفاوت سنی باعث می شود خلقیات افراد را از لحاظ روحی تحت تاثیر قرار می دهد. البته قطعا در هر موردی استثنا نیز وجود دارد و این امکان وجود دارد با توجه به شناخت طرف مقابلتان و داشتن تفاوت سنی در دو دهه مختلف زندگی منطقی و قابل قبولی را با همدیگر طی کنید.

تفاوت در تحصیلات یکی از تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج:

گاهی افراد با تفاوت های زیادی در زمینه تحصیلات مواجه می شوند که این موضوع یکی از موارد تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج است. این موضوع شاید برای افراد در اولویت نباشد زیرا شما ممکن است با کسی مواجه شوید که از لحاظ اخلاقی و روحی گرایش مثبتی با شما داشته باشد اما میزان تحصیلات او با شما متفاوت باشد. اما در برخی افراد که اهمیت زیادی به نوع و میزان تحصیلات می دهند قطعا باعث مشکلات زیادی خواهد شد. شاید حتی از لحاظ ادراکی و فهمیدن متقابل یکدیگر دچار مشکل شوید.

تیپ شخصیتی خود را مشخص کنید:

باید ابتدا تیپ شخصیتی خود را به طور کامل بشناسید. باید بدانید شما آیا درون گرا هستید یا برون گرا هستید. تمایل دارید بیشتر از داشتن روابط اجتماعی و دوستان جدید لذت می برید و یا آیا جمع گرا هستید یا منزوی؟ بهتر است ابتدا از خود آگاهی کامل داشته باشید سپس با فرد دیگری آشنا شوید. وقتی شما خودتان را به طور کامل بشناسید قطعا می توانید تیپ شخصیتی فرد مقابلتان را نیز بشناسد بنابراین اینگونه می توانید از حداقل رفتارهای همدیگر در یک مدت کوتاه آشنا شوید و قطعا موفقیت بیشتری را در ازدواج خود کسب می کنید.

وقتی فرهنگ ها با همدیگر متفاوت است:

اینگونه نیست که یک فرد با فرهنگ محسوب شود و دیگری از واژه بی فرهنگی برای او استفاده شود. تفاوت در فرهنگ ها یعنی اینکه هر فردی در یک منطقه و یک جامعه ی کوچک و بزرگ به نام خانواده و محیط بزرگ شده است. بنابراین تفاوت های فرهنگی اینگونه آغاز می شود. وقتی افراد حتی نوع لباس پوشیدن آنها نیز با همدیگر کاملا متفاوت است و هیچ تناسبی با همدیگر ندارند. تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج اینگونه نشان داده می شود. نوع صحبت کردن و نوع دیدگاه افراد به فرهنگ و جایی بستگی دارد که فرد زندگی کرده است. بنابراین این نوع تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج را باید جدی بگیرید.

وقتی آرزوهای دو نفر کاملا با هم متناسب نیست:

آرزوها در اصل مواردی هستند که افراد سالیان سال به دنبال و درجستجوی آنها هستند. وقتی آرزوها تبدیل به انتظارات شوند و این انتظارات از حد خارج شده و طرف مقابل نتواند با آنها کنار بیاید یعنی اولین موردی که باعث مشکلات بزرگی خواهد شد.انتظارات افراد از یک زندگی مشترک باید معقولانه و منطقی باشد.

تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج در اصل باید بر همدیگر منطبق شوند به صورتیکه با شناخت این نوع تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج بتوانید زندگی بهتری را برای خود رقم بزنید. این نوع شناخت برای همه افراد امری لازم است که می تواند او را به سمت خوشبختی ببرد. در همه این موارد لزوم داشتن عشق بسیار اهمیت دارد و هر موردی دارای استثنا هایی است که افراد می توانند با شناخت بیشتر از همدیگر تصمیم درستی را برای زندگی خود بگیرند. تناسب ها و تفاوت ها در ازدواج را با علم به شناخت رفتار خود ابتدا کشف کنید.