آیا کودک شما در یادگیری مشکل دارد؟

بسیارند کودکانی که ظاهری طبیعی دارند، رشد جسمی و قد و وزنشان حاکی از بهنجار بودن آنان است. هوششان کمابیش عادی است، به خوبی صحبت می کنند، مانند سایر کودکان بازی می کنند و مثل همسالان خود با سایرین ارتباط برقرار می کنند، در خانه نیز خود یاریهای لازم را دارند و کارهایی را که والدین به آنان واگذار می کنند به خوبی انجام میدهند و از رفتار و اخلاق عادی برخوردارند.

لیکن وقتی به مدرسه می روند و می خواهند خواندن و نوشتن و حساب یاد بگیرند دچار مشکلات جدی می شوند.

بیش از یک قرن است که متخصصان علوم تربیتی و روانشناسی و گفتار درمانی در پی تشخیص و درمان مشکلات این قبیل کودکان بوده اند.

عوامل پیش هنگام و قبل از تولد در بروز اختلالات یادگیری اختلالات یادگیری برخی کودکان می تواند بواسطه مشکلاتی باشد که پیش از تولد، هنگام تولد و بلافاصله بعد از تولد وجود داشته است.

از جمله عوامل پیش از تولد عبارتند از: و عدم تناسب نوع خون مادر با جنین و اختلالات در ترشحات داخلی مادر و قرار گرفتن در برابر اشعه

* استفاده از دارو از عوامل هنگام تولد می توان به مواردی چون

* کم وزنی هنگام تولد * آسیب وارده بر سر * آمدن جفت پیش از نوزاد * تولد با پا اشاره کرد.

از عوامل بعد از تولد عبارتند از:

و مسمومیت سرب * نارسایی های تغذیه ای و محرومیت های محیطی و..

عوامل آموزشی موثر در بروز اختلالات یادگیری

به عقیده برخی متخصصان، تدریس ناکافی و ناصحیح می تواند در بسیاری از اختلالات یادگیری عامل به حساب بیاید. به نظر می رسد که شماری از کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری مرکز تحت آموزش کافی و مناسب قرار نگرفته اند.

انواع اختلالات یادگیری

کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری ممکن است در یک یا چند مورد از . زمینه های زیر دچار مشکل باشند. اختلال در زبان گفتاری، اختلال در زبان نوشتاری، اختلال خواندن و اختلال در حساب. به عبارتی ممکن است کودکی در همه زمینه های فوق به جز یک زمینه عملکرد خوب و مناسبی داشته باشد، ولی در یک زمینه دچار مشکل شود.