خانواده بخش مهمی از محیط اجتماعی انسان است. مدیریت خانواده یک مؤلفه اساسی زندگی در یک خانواده است و به سلامتی ، خوشبختی و رفاه خانواده کمک می کند. یک خانواده متشکل از دو یا چند نفر است که از طریق خون ، ازدواج یا فرزند خواندگی  باهمدیگر زندگی می کنند. خانواده به عنوان یک نهاد اجتماعی فعالیت هایی هم چون زراعت ، اقتصاد ، آموزش و تفریح ​​را انجام می دهد. از آنجایی که خانواده از انسانهایی تشکیل شده است که در کنار عشق ، محبت و درک متقابل زندگی می کنند ، مدیریت یک خانواده اساساً نگران ویژگی های روابط انسانی است. جامعه کنونی بسیار متفاوت از پدران پیشوای ما هستند. تأثیر فن آوری غربی ، آموزش جمعی ، دموکراسی ، صنعتی شدن ، اشتغال و دموکراسی منجر به کاهش سیستم مشترک خانواده شده است. این امر تغییرات زیادی در زندگی خانه و خانواده ایجاد کرده است. به دلیل بهبود سریع شبکه ارتباطی ، امکانات مشاهده ، شنیدن و جذب اطلاعات افزایش یافته است. تولید انواع کالاها و خدمات مورد نیاز برای زندگی روزمره افزایش یافته است.

پیشرفت در علم و فناوری باعث شده است تا تعداد بیشتری از خانمها بتوانند در خارج از کشور مشغول به کار شوند که این امر منجر به افزایش تعداد ازدواج های متقابل و بین مذهبی شده است. با صرفه جویی در وقت ، کارهای مربوط به خانه را انجام می دهیم. غذای راحت باعث شده تا زنان خانه دار و یا شاغل در انجام وظایف خود به راحتی و سریع عمل کنند.

نقش های سنتی که اعضای مختلف در خانواده ایفا می کردند به دلیل درگیری زنان در نیروی کار دستخوش تغییرات سریع شده است. مشارکت همه اعضای خانواده در کارهای خانه به دلیل کمبود نیروی کار در جبهه داخلی به یک ضرورت تبدیل شده است. مدیریت ابزاری برای تنظیم تغییر است و همچنین باعث تغییر می شود.

مفهوم مدیریت خانواده چیست:

مدیریت خانواده عامل بسیار مهمی است که به سلامتی ، خوشبختی و رفاه یک خانواده کمک می کند. این راه را برای رشد و پیشرفت بهتر اعضای خانواده هموار می کند. زندگی بسیار پیچیده است، زیرا انسان ابزارهایی را افزایش داده و تاکتیک های زندگی را تغییر داده است. در نتیجه ، برای او ضروری شده است که مهارت های بیشتری را در استفاده از منابع موجود به وجود آورد، تا بتواند آنچه را که برای خود و خانواده اش می خواهد ، برای بهبود وضعیت خود بدست آورد. به عبارت دیگر ، مدیریت با استفاده از آنچه در اختیار داریم ، برای به دست آوردن آنچه می خواهیم است. آنچه ما داریم منابع است. منابعی که در اختیار ما قرار دارد ممکن است زمان ، پول ، انرژی ، مهارت و غیره باشد. آنچه ما می خواهیم دستیابی به اهداف است. اهداف زندگی ما هستند. دستیابی به اهداف لذت باعث رضایت زن و مرد می شود و عدم دستیابی منجر به نارضایتی می شود.

مواردی که مدیریت خانواده باید بداند

 

مهمترین چیزهایی که باید در مورد مدیریت خانواده بدانید:

خانواده مهمترین سازمان در جهان است. ایجاد روابط دوستانه و پایدار مهمترین مدیریتی است که تا به حال داشته اید. وقتی این کار را در اولویت خود قرار دهید ، به نظر می رسد ، روابط دیگر در جای خود قرار می گیرند.

مدیریت خانواده در زندگی خانوادگی ایجاد کردن محیطی است که در آن انسان دوست داشته و به یکدیگر خدمت می کند تا بتواند رشد کند ، شکوفا شود و به آن چیزی تبدیل شود که خداوند آنها را خلق کرده است.

 

یک خانواده موفق به خودی خود موفق نمی شود مگر اینکه دارای مدیریت خانواده منظمی باشد. این نتیجه از یک تعهد پرشور به ارزشهای مشترک و اعضای خانواده تبدیل می شود،  که عشق ، زمان و انرژی خود را برای کمک به یکدیگر در کشف و پیگیری ارتباط هایشان سرمایه گذاری می کنند.

خانواده زمین مقدس برای آموزش و گذر از اعتقادات ، ارزش ها و سنن است و مدیریت خانواده این زمین را آماده برای این نوع اموزش ها خواهد کرد.

هر سازمانی از جمله یک خانواده به یک مدیر احتیاج دارد – مدیریت خانواده کسی است، که دارای ذهنیت تیمی است که بر روابط عملکردی خانه نظارت دارد.

مدیریت خانواده باید دارای ، استراتژیهای خوب تجاری – بازیابی چشم انداز ، تیم سازی ، تفویض ، پیشبرد خدمات – ایجاد روابط سالم و مدیریت خانه به صورت کارآمد می باشد.

هر خانواده با اشکالات برخورد می کنند. پیگیری کردن به این معنی نیست که شما شکست خورده اید. این فقط بدان معنی است که شما باید اصلاحاتی در مدیریت خانواده خود انجام دهید.

اگر شما و همسرتان آشکارا در مورد اولویت ها و ترجیحات شخصی خود ارتباط برقرار کرده و مذاکره کنید ، برای تصمیم گیری در کل ، هر روز ، بهتر خواهید بود.

خیلی دیر نیست که تغییراتی را ایجاد کنید که منجر به یک ازدواج پاداش ، یک خانواده قوی و یک زندگی رضایت بخش تر شود.

هدف نهایی مدیریت خانواده، این است که اطمینان حاصل کنید که برای چیزهایی که بیشترین اهمیت را دارند وقت دارید.

مدیریت خانواده باید به صورت اصولی و با مشورت با کل خانواده صورت گیرد.

برنامه هایی برای مدیریت خانواده

برنامه هایی برای مدیریت خانواده:

  • صدها کار برای ادامه کار خانواده لازم است. روال های عملیاتی استاندارد (SOP) یا روال معمول ایجاد کنید تا زندگی همه راحت تر شود. هنگامی که تصمیم گرفتید که چگونه ، چه موقع و توسط چه کسی باید کاری انجام شود ، ناامیدی های زیادی را از بین می برید، همیشه یک مدیر خانواده را در زندگی خود داشته باشید.
  • وقتی بچه های شما بزرگ می شوند و از خانه خارج می شوند ، آنها به یاد نمی آورند که همه چیز عالی بوده ، آنها به یاد خواهند آورد که خانه محل مناسبی برای زندگی بوده است.
  • یک مدیر خانواده باید بداند اگر مجبور است، بین تعطیلات خانوادگی و خرید مبلمان جدید انتخاب کند ، به تعطیلات برود. مبلمان یک روز در گاراژ فروشی به پایان می رسد. خاطرات سفر برای همیشه ادامه خواهد یافت.
  • وعده های غذایی مشترک مرکز یادگیری زندگی خانوادگی است. چیزی در مورد نشستن و غذا خوردن در کنار هم وجود دارد که باعث برقراری ارتباط و نزدیکی می شود که این روند مربوط به مدیریت خانواده است.
  • خانواده شما در هر سال 1،095 وعده غذایی میل می کنند – میان وعده ها و مهمانی ها را شامل نمی شوید. تدوین یک استراتژی مناسب برای مدیریت بخش غذا یک تلاش ارزشمند است. مدیریت غذا و وعده های غذایی افراد خانواده را به سوی داشتن یک تیم هدایت می کند، و کودکان به روش های مناسب ، مهارت های ارزشمند زندگی می آموزند.